Lopi Igniter and Tube (97-Present): 99300148-AMP
Product rating:
Product price:
Save 25%
Product SKU ! 99300148-AMP
Product MPN ! 99300148
Product availability: In Stock
Bullet point features
Buy Now Pay Later
Description
Igniter for Travis Industries Lopi pellet stoves and inserts made 1997 and newer.
Replacement For Part Number:
View Compatible Models
Compatible Models
    Lopi
  • Heritage Bay PI
  • Heritage Bay PS
  • Pioneer Bay PI
  • Pioneer Bay PS
Technical Specs
Length (in) 4"
Width (in) 2"
Height (in) 2"
Inner Diameter (in) 0.375
Wattage 200
Weight 5.50 oz
Instructions
Troubleshooting
Troubleshooting Igniters:
If your Ohms reading is within 10%, more or less than the rating (46Ω +/- 10%), it’s good. If the igniter has a “contained short” or a short within itself and not grounding out, your Ohms reading will be very low...usually in the single digits. Generally, you cannot have a faulty igniter with too high of a resistance reading unless an igniter is installed that is way out of spec. An example of this would be your stove requires a 300W igniter but the stove has a 250W igniter installed. The reading in this scenario would be 52Ω. The reading would be correct to the igniter but would be the wrong value for the specified 300W igniter. That’s why it’s usually good to look at the part itself for the watts rating.
Warranty
Shipping Information
When Will My Order Ship?
Do You Offer Express Shipping?
How Does Free Shipping Work?
Do You Ship To Canada?
Do You Ship To Alaska Or Hawaii?
Do You Ship Outside The US Or Canada?
Unfortunately, at this time we do not offer international shipping other than to Canada.
Shipping Time Estimations
Learn More About Our Shipping Information
Jump back to product information tab navigation
Description
Replacement For Part Number:
View Compatible Models
Technical Specs
Length (in) 4"
Width (in) 2"
Height (in) 2"
Inner Diameter (in) 0.375
Wattage 200
Weight 5.50 oz
Troubleshooting
Troubleshooting Igniters:
Warranty
Shipping Info
When Will My Order Ship?
Do You Offer Express Shipping?
How Does Free Shipping Work?
Do You Ship To Canada?
Shipping Time Estimations
Customer Reviews
Based on 37 reviews
97%
(36)
3%
(1)
0%
(0)
0%
0%
D
David K.
Ignighter
Works so well. No more propane torches
J
Jim L.
Lopi pioneer igniter & tube.
D
Daniel l.
Igniter/ burnpot
R
Richard S.
The STORE...
What could be better?
S
Steven
Perfect fit
Fast shipping, very detailed product description.
QUESTIONS & ANSWERS
If your question does not concern this specific product, use our contact form
Have a Question?
Be the first to ask a question about this.
Ask a Question
Customer Reviews
Based on 37 reviews
97%
(36)
3%
(1)
0%
0%
0%